We wtorek, 4 grudnia 2018 r. na Jasnej Górze odbyła się Inauguracja wystawy „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku”. Wystawa prezentuje na 40 planszach eksponaty z prywatnej kolekcji pana Wojciecha Postuły z okresu od Manifestacji Warszawskich do roku 1918. Wystawę oglądać można na jasnogórskich Wałach od strony I Stacji Drogi Krzyżowej.

Wystawa w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powstała z inicjatywy Pani Iwony Knechty z Wydawnictwa „Graf_ika” na bazie książki „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku” Wojciecha Postuły, który w ciągu 8 lat zgromadził kilkaset przedmiotów. Wystawa została zorganizowana i współfinansowana przez Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przez CYMELIUM Fundację Ratowania Dziedzictwa Narodowego.

Wojciech Postuła jest antykwariuszem i kolekcjonerem, którego pasją jest historia Polski i pamiątki z tym związane. Przez ponad 10 lat zgromadził w swojej kolekcji ponad 1000 eksponatów. Przedmioty te odgrywały ogromną rolę w okresie niewoli. Były manifestacją uczuć patriotycznych swoich właścicieli.

To ryngrafy, pierścienie, obrączki, na których występuje grawerunek: „Boże zbaw Polskę” – opowiada Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. – To niezwykłe pamiątki dlatego, że z każdą z nich wiąże się też historia osoby, która ją nosiła. To były pierścienie noszone przez Powstańców Kościuszkowskich, Listopadowych, Styczniowych, to była również biżuteria tzw. popowstańcza, noszona przez kobiety, dzielne niewiasty, które utraciły swoich mężów w Powstaniach, albo ich mężowie, ich bracia, ich synowie znajdowali się na Syberii. To jest pewien fenomen w dziejach zdobienniczych Europy i świata – polska biżuteria patriotyczna. Nie ma drugiego takiego kraju, który by mógł poszczycić się takim świadectwem wiary w Boga i wiary w niepodległą Rzeczpospolitą”. „Myślę, że ta wystawa w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w tym miejscu, na Jasnej Górze, powinna wybrzmieć w sposób szczególny dlatego, że właśnie tutaj, na Jasnej Górze, zanoszone były przez lata modły, aby Bóg pomógł nam przywrócić Polsce niepodległość” – dodaje minister Kasprzyk.

Mszy św. inauguracyjnej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W uroczystościach udział wzięli: Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Marek Kacprzak, prezes „Cymelium” Fundacji Ratowania Dziedzictwa Narodowego. Eucharystię koncelebrował m.in. o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.

Polska jeszcze nie zginęła, dopóki kochamy tę ziemię trudnej jedności, dopóki poznajemy i kochamy jej historię dramatyczną w zdobywaniu prawdziwej wolności i suwerenności, która nas mocno odróżnia od innych narodów Europy i świata – mówił podczas homilii abp Wacław Depo – Polska jeszcze nie zginęła, dopóki kochając uczymy się na nowo dla niej żyć, cierpieć, i gotowi jesteśmy dla niej umierać. Wolność i niepodległość nie stały się naszym udziałem na zawsze, tak, jak nie stały się naszym działem jednego dnia, one muszą być zdobywane wciąż od nowa”.

Po błogosławieństwie nastąpiło uroczyste wręczenie arcybiskupowi Wacławowi Depo medalu „Pro Bono Poloniae”. Medal ten ustanowiony został z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyznawany jest osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych. Decyzję o nadaniu odznaczenia odczytał ppłk Adam Kunicki, przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczenie wręczył minister Jan Józef Kasprzyk.

Na zakończenie Eucharystii głos nt. wystawy biżuterii zabrał Marek Kacprzak, prezes „Cymelium” Fundacji Ratowania Dziedzictwa Narodowego: „Jest to szczególna wystawa w szczególnym miejscu, przedstawiająca kolekcję biżuterii patriotycznej i pamiątek historycznych, które przez lata przechowywane były w polskich domach jako relikwie. Dzięki pasji pana Wojciecha Postuły, autora książki o tym samym tytule jak wystawa, mamy okazję podziwiać historyczne eksponaty, które podczas zaborów były symbolem protestu i jedności Polaków”.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na Wały jasnogórskie, gdzie przy I Stacji Drogi Krzyżowej wystawione zostały plansze wystawy „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku”. Wstęgę przeciął abp Wacław Depo. Z ramienia Jasnej Góry obecny był o. Waldemar Pastusiak, kustosz klasztoru jasnogórskiego.


o. Stanisław Tomoń

Źródło: http://www.jasnagora.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *